Armenia

http://peter-armenia.blogspot.com
Ahojte a vitajte na mojom blogu venovanom zážitkom z mojej stáže v Arménsku prostredníctvom študentskej organizácie AIESEC.

piatok, marca 09, 2007

O historii Armenska v skratke


7. 3. 2007

Armensko tvorilo v staroveku regionalnu risu, ktora siahala od pobrezia Cierneho mora az po Kaspicke more – pocas vlady Tigrana Velkeho az po Stredozemne more. V roku 301 nasho letopoctu prijalo Armensko ako prva krajina na svete krestanstvo ako statne nabozenstvo (12 rokov pred Milanskym ediktom rimskeho cisara Konstantina - o 12 rokov skor ako Rim). V nasledujucich storociach bolo Armensko striedavo okupovane Parthskou risou (dnesny Iran), Arabmi, Mongolmi a Perzanmi. V roku 1454 bolo uzemie Armenska rozdelene medzi Osmansku risu a Perziu. V rokoch 1813 a 1828 bolo sucasne Armensko (pozostavajuce z Jerevanskeho a Karabasskeho chanatu) docasne vclenene do Ruska. Potom, ako Armensko ziskalo na kratky cas nezavislost (pod nazvom Transkaukazska Demokraticka Federativna Republika), bolo v roku 1920 vclenene do Sovietskeho zväzu – v rokoch 1922-1936 ako Transkaukazska Sovietska Federativna Socialisticka republika (spolu s Gruzinskom a Azerbajdzanom) a v rokoch 1936 az 1991 ako Armenska Sovietska Socialisticka republika.

V rokoch 1915-1922 zahynula velka cast armenskeho obyvatelstva v Anatolii (dnesne uzemie Turecka) pocas tzv. armenskej genocidy (Slovensko uznalo armensku genocidu uznesenim NR SR dna 30. novembra 2004). Turecka strana tieto obvinenia do dnesnych dni odmieta s tvrdenim, ze sa jednalo o obete obcianskej vojny na uzemi byvalej Osmanskej rise. Pocet obeti sa odhaduje na 600 000 az 1 500 000 ludi, ktori zahynuli v dôsledku deportacie, hladu a perzekucii zo strany Osmanskej rise.

Od roku 1988 pretrvava napatie medzi Armenskom a Azerbajdzanom kvoli uzemiu Nahorneho Karabachu (armenska enklava priclenena Stalinom k Azerbajdzanu, co Armensko neuznalo), ktore eskalovalo do ozbrojeneho konfliktu potom, co obe krajiny v roku 1991 ziskali nezavislost. V maji 1994 bolo uzavrete primerie (plati dodnes) – armenske ozbrojene sily kontroluju nielen uzemie Nahorneho Karabachu, ale aj prilahle azerbajdzanske provincie. Konflikt medzi Armenskom a Azerbajdzanom pomaha riesit tzv. Minska skupina OBSE pre Nahorny Karabach. Turecko na znak solidarity s etnicky blizkym Azerbajdzanom uvalilo na Armensko hospodarsku blokadu a uzavrelo s nim hranice.

mzv.sk