Armenia

http://peter-armenia.blogspot.com
Ahojte a vitajte na mojom blogu venovanom zážitkom z mojej stáže v Arménsku prostredníctvom študentskej organizácie AIESEC.

piatok, novembra 03, 2006

O AIESECu

2. 11. 2006

Vseko je tu take ine, tak preco by aj AIESEC nebol iny. Vo svojej podstate je rovnaky, aj ked podstata sa od mojho prveho rocnika, co poznam AIESEC, trochu (alebo skor dost) zmenila. Je ravnaky v myslienke, v tom, ze ked pridem do uplne neznameho prostredia, kde nikoho nepoznam, ale aj tak sa ku mne sprava kazdy pekne a chce svojou troskou pomoct. Dalej tance su tiez rovnake (tie sa ucia hlavne na velkych medzinarodnych konferenciach, kde sa zidu zo vsetkych krajin, okolo 90, a potom ked sa tito vratia domov, naucia ich domacich). Prisiel som medzi uplne novych ludi, ale pustili jednu pesnicku a kazdy sa chytil, no mna donutili:-).

Ale ta odlisnost. Zacial co u nas musime bojovat o pozornost novych clenov, o dobre meno na skole, medzi firmami a hlavne medzi studentmi (vsak sektari?:-D), a za noveho clena (newcomera) povazujeme kazdeho, kto pride na nasu prvu konferenciu VSB, tak tu na party bola jedna holka, po anglicky len velmi biedne, ale chcela sa stat clenom AIESEC. Ked mi ju predstavovali, tak povedali ze je to buduci newcomer (mozno). Cize ten vyberovy proces je fakt iny.

U nich je AIESEC prestiz (o tom mozme na Slovensku zatial len snivat). Im na prvy infomeeting pride 300 ludi, s ktorymi potom vedu pohovor (s kazdym), ti co prejdu potom idu na velku konferu, kde dostanu zadanie a podla zapajania sa a inych veci, ktore na nich pozoruju, vyberu dalsiu skupinu, ktoru zapoja do prace na LCcku.

***
LC = Local Committee – Lokalny vybor AIESEC, ako napr. moje domovske LC Kosice.
***

Tejto mensej skupine podla noveho systemu predstavia vsetky prilezitosti a timy, do ktorych sa mozu zapojit a potom tam pracuju asi 3 mesiace. V tejto faze ich je z pociatocnych 300 uz len asi 40 A potom najlepsich asi dajme tomu 20 (zalezi od roku) prijmu za plnopravnych clenov. Takze tu sa nejedna o kvantitu, aj ked ani ta nie je zla, ale hlavne o kvalitu.

No a otazka teraz znie, ze preco sa vobec tolki uchadzaju (1) a preco tolki neprejdu uz prvym pohovorom(2).

(1) Najvacsia motivacia je ist na staz a to sa podla noveho systemu umoznuje iba clenom AIESEC. Druha motivacia je, ze ti co pracuju v AIESEC prichadzaju do styku s roznymi firmami, kde sa potom aj sami (uz pocas studia) mozu uplatnit. Takze motivacia je cisto sebecka, z tohto uhla pohladu. Preto aj vypadavaju (a to uz na prvom pohovore) a tym sa dostavam k odpovedi (2). Ale vypadavaju aj kvoli veku. Medzi clenov sa uchadzaju aj starsi co uz davno pracuju v nejakej firme a dialkovo pri tom studuju. No a chceli by sa dostat von z krajiny, ved mozno sa tam uchytia a mozu tam aj dokonca ostat, tak preco nie. Niektori su dost prefikani. No lenze AIESECari zajacie umysly rychlo odhalia, ale vyradeni su aj taki co su ferovi a chcu len normalnu staz. Ale kedze pracuju a pritom studuju, tak na AIESEC uz cas naozaj neostava a preto sa tychto ludi rychlo zbavia. Ved medzi 300 uchadzacmi urcite najdu aj mladsi. Je to dost krute, ale tu to hraju naozaj na kvalitu...

A dalsou zaujimavostou je, ze v minulosti popri MC boli tu v Jerevane asi 4 LCcka. V ziadnom inom meste v Armensku AIESEC nebol ani nie je. AI (asi aj s MCckom) vsak rozhodlo, ze je to neefektivne a tak vsetky LC okrem jedneho zavreli a aj to jedno zlucili s MC. Cize v podstate je tu len MC a ziadne LCcka, to jedno je len akoze na papieri, alebo skor elektronicky v Insighte.

***
MC = Member Committee – Narodny vybor AIESEC, napr. AIESEC Slovensko
AI = AIESEC International – Medzinarodna uroven (nasi najvyssi sefovia)
Insight = nas databazovy system na hladanie vhodnej dvojice student – firma.
***

Asi preto, ze tu existuje len MC, nemaju problem s implementaciou „noveho AIESECu“. Moja generacia AIESECarov to vola tak. Ja ked som vstupil do tejto organizacie, snazili sme sa byt co najviac so stazistami a tak sme robili vsetko aby sme dostali studentov sem (a tiez ich poslali von), teraz je to uz (sproste povedane, ale inak to povedat neviem) „len“ o rozvyjani seba sameho. Je to uplne iny pohlad v podstate na tu istu vec. A teraz ma byt motivaciou novych clenov samovzdelavanie, pricom hned na zaciatku im maju byt predstavene vsetky moznosti a oni sa podla toho maju rozhodnut, co si chcu rozvyjat. No a popri tom rozvyjani seba sameho sa akosi exhange - medzinarodna vymena studentov - ma realizovat sama od seba. Lenze na nasich studentov take nieco este neplati, preto sa k nam az tak nehrnu a aj eXchange zacina zaostavat. Vsetko je to o ludoch, o pristupe k nim a o uhloch pohladu.

Pytali sa ma ci na Slovensku nemame problem prilakat zahranicnych. Pretoze to je najvacsi problem AIESECu v Armensku. Boja sa sem prist. Su tu sice ine podmienky, ale ked sa sem odvazili z Kanady, Francuzska, Nemecka, Rakuska, Svedska, Porutgalska a k tomu sa prida pekny email vyzdvihujuci historiu a kulturu krajiny, a tiez firma kde nie je problem s anglictinou, tak do tejto mace zavitaju AIESECari prave ako ja...

1 Comments:

  • At piatok, novembra 10, 2006 4:39:00 PM, Blogger Petkan said…

    Super Pitu,
    krasne postrehy, velmi ma to citanie zaujalo.
    Pis aj dalej, som strasne zvedava na odlisnosti ci uz @ alebo Armenska ako takeho.

    Papa z Anglicka
    Petkan

     

Zverejnenie komentára

<< Home